GIS na gymnáziu pro žáky ZŠ Struhlovska a ZŠ 1. máje

[24. 02. 2013] | Uveřejnil: gym-admin

Co je to GIS, DPZ nebo GPS? Úvodní otázky, na které hledalo odpověď 46 žáků 7. tříd ze ZŠ 1. Máje a ZŠ Struhlovsko v rámci akce GnaG (Gis na Gymnáziu) konané v pátek 8. února na Gymnáziu Hranice.

V průběhu 90 minut měli žáci nejdříve možnost porovnat objevování vesmíru a dálkový průzkum Země v minulosti a dnes. Rozdíl fotografování planety Země s využitím poštovních holubů nebo vzducholodí ostře kontrastoval se snímky z vesmírných družic.

Ve druhé praktické části žáci pod vedením Mgr. Ivo Macháčka získali základní informace o programu Quantum GIS potřebným zejména k tvorbě map. Každá skupinka pracovala na své vlastní mapě. Museli si poradit s vhodným rozvržením barev, rozdělením krajů do jednotlivých skupin podle počtu obyvatel, legendou, měřítkem a v neposlední řadě i celkovou kompozicí mapy. I přesto, že tento program viděli všichni poprvé, odměnou za usilovnou práci jim byla vytvořená barevná mapa obyvatelstva ČR. Zjištění, že si každý může mapu vytvořit sám na počítači, bylo jedním z mnoha cílů této akce.

Na závěr všichni žáci konstatovali, že se akce vydařila a vvyjádřili přání, že na ní v následujících letech naváže další neméně úspěšné pokračování.

GnaG byl první větší akcí realizovanou na gymnáziu v rámci přípravy na 1. ročník GIS Day, který se bude konat v listopadu v rámci Geography Awareness Week (Týden geografie). Účelem této a dalších podobných akcí je podporovat geografickou gramotnost ve školách.

Mgr. Ivo Macháček

Okresní kolo v recitaci, Přerov

[28.02.2018]

Exkurze do ČT Ostrava