Den GIS na Gymnáziu pro žáky ZŠ

[25. 11. 2013] | Uveřejnil: gym-admin

V pátek 22.11. se uskutečnil na Gymnáziu v Hranicích druhý ročník GIS Day. Jedná se o akci, ve které jsou žáci informováni o přínosu geografie a počítačového zpracování geografických dat pro každodenní život. Žáci sedmých tříd ZŠ 1. máje se seznámili s historií objevování vesmíru, leteckým a družicovým snímkováním. Poté se seznámili s pojmy Geoinformatika, geografickým informačním systémem (GIS), dálkovým průzkumem Země (DPZ) a jednotlivými geoinformačními technologiemi a návazně na to také s různými příklady aplikačního využití geoinformačních technologií v praxi.

Ve druhé praktické části si žáci sami mohli vyzkoušet práce, které vedou k vytvoření jednoduché mapy v programu Quantum GIS. Výsledkem snažení každého žáka byla vlastní mapa rozmístění obyvatel České republiky, kterou si sami tímto softwarem vytvořili.

Oživením celé akce byly i jednoduché soutěže a otázky, které prověřily jejich všeobecné znalosti. Pro nejaktivnější žáky byly připraveny i drobné ceny. Celkem se této akce zúčastnilo 45 žáků 7. tříd a 2 učitelé ZŠ 1. máje. Potěšilo nás, že se program líbil a že tradice pořádání Dne GIS na Gymnáziu v Hranicích bude pokračovat.

Mgr. Ivo Macháček

Vydání výpisů vysvědčení