Interpretace textu

[20. 02. 2017] | Uveřejnil: Nikola Stodůlková

„Seminář z dějin každodennosti“ pod vedením pana Dr. Romana Zaorala z FHS UK – se konal v pondělí 13.2.2017 pro studenty semináře SVS a LS.

Děkujeme panu doktorovi za zajímavý a přínosný seminář!

1. Metody a přístupy dějin každodennosti jako svébytného směru současného dějepisectví

2. Charakteristika vybraných typů písemných pramenů k dějinám každodennosti: účty, závěti, svatební smlouvy

3. Prameny k dějinám cest a cestování (cestovní účty kutnohorského mincmistra do Budína v roce 1512: průběh a délka cesty, skladba jídelníčku, mzdy obslužného personálu)

4. Prameny k dějinám každodennosti v pozdně středověkých městech (závěť olomouckého měšťana Řehoře Molera z roku 1466: skladba majetku, poměry v rodině a vztah k církvi; svatební smlouva ze Starého Města Pražského z roku 1519: věno, majetkové vyrovnání)