Olomoucká argubitka – 3. místo pro Vaška a Jakuba z V6.A

[16. 12. 2019] | Uveřejnil: Nikola Stodůlková

Během posledního listopadového pátečního rána vyrážíme s Jakubem Lehkým směr Olomouc. Celou cestu věnujeme hledání informací a psychické přípravě na úplně novou zkušenost.

O co se vůbec jedná? Přihlásili jsme se na ,,Olomouckou argubitku“, kterou pořádá Česká debatní společnost. Jak název napovídá, jedná se o soutěž, která prověří vaše argumentační dovednosti a schopnost debatovat.

Máme zadaná tři témata, na která bychom si měli připravit fakta a o nichž budeme diskutovat. Těmi jsou: ,,Mělo by lidstvo přestat hledat mimozemský život“, ,,Měly by být hračky ve tvaru zbraní zakázány“ , ,,Měly by mezinárodní společenství zakročit v Turecku“.

Nečekaně, naše příprava byla velice vlažná. I přes tuto komplikaci jsme schopni ve vlaku vytvořit a nalézt silné argumenty, podložené různými studiemi. Proto, plni sebevědomí a také vzrušení z neznámého, svižně hledáme objekt, kde se má celá soutěž odehrát.

Jakmile dorazíme na místo, jsme zděšeni. Potkáváme spoustu lidí s hustě popsanými stohy papíru. Smutně se podívám na svůj papír. Jeden.

Organizátoři mě ale naštěstí nenechají bloudit dlouho v negativních myšlenkách, protože velice brzo onu soutěž spouští.

Celé to probíhá ve třech kolech, každé kolo má jedno téma, vždy diskutují tři týmy najednou (buď kladně, nebo záporně – podle toho, co si vylosovali). Je zde celkem osmnáct týmů, ale týmy se točí překvapivě svižně. Je to zásluhou systému, který zajišťuje jejich rychlé střídání a dává jim maximálně 4 minuty na všechny argumenty a reakce.

Celkem úspěšně se probíjíme každým kolem. Během toho jsme získali dvakrát první místo v daném tématu, a to i přesto, že jsme se jednou nechali unést a že jsme místo závěrečného přednesení všech argumentů stále reagovali na ostatní týmy.

Nakonec jsme skončili na krásném třetím místě, což nás velice příjemně překvapilo. Soutěž jsme si užili, chystáme se na další a všem, kdo toto čtou, doporučujeme, ať se také zúčastní.

Václav Macháček a Jakub Lehký

Sdílet článek na facebooku

Aktuality

Zvýšení ceny obědů

[14.05.2020]

Oznámení pro žáky a rodiče oznamujeme Vám, že Školní jídelna, tř. 1. máje 358, Hranice zvyšuje od 1. 6. 2020 ceny obědů takto: žáci 11 – 14 let                             26,- Kč žáci 15 let a více                          … pokračovat »

Online výstava studentských prací žáků Gymnázia Hranice 2020

[13.05.2020]

Vzhledem k preventivním opatřením zavedených vládou České republiky byla zrušena pravidelná výstava studentských prací žáků naší školy v prostorách Hranického zámku plánovaná původně na červen 2020. Proto uveřejňujeme výstavu prací našich studentů touto online formou. … pokračovat »

Přístup do Office365

[7.05.2020]

OFFICE365 Všichni žáci naší školy mají zdarma přístup do internetové aplikace Office365.com pomocí uživatelského jména a hesla ze školní sítě. Tyto přihlašovací údaje jste dostali v září tohoto školního roku od svých třídních nebo  učitelů … pokračovat »

Informace pro žáky maturitních tříd 4.A a V6.A

[7.05.2020]

Ředitel školy informuje žáky tříd 4.A a V6.A, že na základě rozhodnutí MŠMT ČR je znovu obnovena přítomnost žáků posledního ročníku studia ve školách, a to od 11.5.2020 za účelem konzultací / přípravy ke společné … pokračovat »