Přednáška pro ruštináře

[2. 10. 2017] | Uveřejnil: administrator

Přednáška pro ruštináře

V pátek 29. září navštívila naši školu paní prof. Věra Mikulcová ze Střední pedagogické školy v Přerově, jež ruštinářům třídy V5.A udělala přednášku o svém prázdninovém putování do Ruska.
Nejprve zmínila zastávku v bývalém hlavním městě Ruska Sankt-Petěrburgu. Uvedla největší jeho památky: Ermitáž, Mariinské divadlo, Něvský prospekt, Palácové náměstí a další.
Poté následoval let do Murmanska, přístavu, jenž nikdy nezamrzá. Odtud pak dvanáctihodinová cesta vlakem směr – Solovecké ostrovy (zkráceně Solovky). Zasvěcení vědí, že to bylo místo pracovních táborů ruských politických vězňů, synonymum strachu, bezmoci, konce života…Běžně užívaný název je gulag, ten se později změnil ve vězení a to pak bylo zrušeno.
V současné době se ostrovy staly nejen častým cílem pravoslavných poutníků (na ostrově se nachází významný klášter), ale i turistů z celého světa.
Škoda, že vyučovací hodina má jen 45 minut, studenti by zajisté déle poslouchali poutavé vyprávění zkušené turistky.

Zapsala Marie Vávrová, ruštinářka třídy V5.A

Zvýšení ceny obědů

[14.05.2020]

Oznámení pro žáky a rodiče oznamujeme Vám, že Školní jídelna, tř. 1. máje 358, Hranice zvyšuje od 1. 6. 2020 ceny obědů takto: žáci 11 – 14 let                             26,- Kč žáci 15 let a více                          … pokračovat »