Projekt Měsíc filmů na školách

[10. 11. 2021] | Uveřejnil: Nikola Stodůlková

Ve středu 10. 11. 2021 se studenti Společenskovědního semináře zúčastnili 17. ročníku projektu Měsíc filmu na školách, tentokrát na téma „Mladí proti komunismu“. Tento vzdělávací program má za cíl přispět k výchově zodpovědných mladých lidí, kteří se orientují v současném světě, kriticky přistupují k informacím a nejsou lhostejní k dění kolem sebe.

V rámci projektu jsme nejprve zhlédli dokumentární film Postavení mimo hru. Snímek mapuje osudy hokejového mužstva, které mělo roku 1950 reprezentovat Československo na Mistrovství světa v Londýně. Místo toho však byli hokejisté zatčeni a obviněni ze špionáže. Následující týdny museli čelit mučení a vydírání ze strany StB. Dokument nám ukázal fungování totalitního režimu a odhalil způsoby, jakými potlačoval projevy svobody i v natolik apolitické činnosti, jakou je sport.

Dopady totalitního režimu v běžném životě nám v druhé části programu přišli přiblížit bývalí pedagogové naší školy – Mgr. Ivana Kubíčková a Mgr. Oldřich Kubíček. Zaujatě jsme poslouchali, jak nám oba manželé vyprávějí své životní příběhy – od dětství, přes obtížné studium, práci ve školství, nucený odchod ze zaměstnání, porevoluční návrat a zasloužený odpočinek. Po přednášce nám dali prostor pro dotazy, díky kterým došlo i na aktuální témata a jejich porovnání s minulými dobami.

Projekt byl pro nás zajímavým zpestřením výuky. Naživo i prostřednictvím filmu jsme měli možnost si vyslechnout poutavé, přínosné a především autentické příběhy, které nám ukázaly československé moderní dějiny z trochu jiného úhlu pohledu.

Magdaléna Kučerová, V6. A

PŘEKLADATELSKÁ SOUTĚŽ V NĚMECKÉM JAZYCE

[1.12.2021]

Vyučující předmětového týmu německého jazyka vyhodnotily výsledky školního kola překladatelské soutěže. Po složitém rozhodování se vítězkou stala Markéta Malá, druhé místo obsadil Kryštof Klvaňa. Děkujeme všem účastníkům za velmi dobrou práci a blahopřejeme postupujícím do … pokračovat »