On-line beseda s paní Evou Erbenovou

[29. 01. 2021] | Uveřejnil: Nikola Stodůlková

Iniciativa Zikaron Ba-Salon pod taktovkou velvyslanectví ČR v Tel Avivu naplánovala velice speciální akci. V rámci připomínky Mezinárodního dne památky obětí holocaustu se 26. ledna 2021 konala on-line beseda s paní Evou Erbenovou. Bonusem bylo moderování semináře velvyslancem ČR v Tel Avivu panem Martinem Stropnickým. Díky výborným organizačním schopnostem paní učitelky Stodůlkové získalo účast na uvedené akci i několik studentů našeho gymnázia. Jmenovitě se jedná o Sáru Marii Cimalovou, Patrika Honeše, Kryštofa Klvaňu a Adama Sedláka.

Eva Erbenová, přeživši holocaustu, je izraelská spisovatelka českého původu, ale hlavně unikátní žena v mnoha ohledech. Jako jedenáctileté děvče se se svými rodiči dostala do terezínského lágru. Následně pak v roce 1944 i do koncentračního tábora Osvětim, odkud uprchla při pochodu smrti. Avšak její rodiče se konce války nedožili. S manželem v roce 1949 odjeli do Izraele, kde s rodinou žije dodnes.

V první polovině besedy kladl pan Stropnický různé otázky a paní Erbenová se nám snažila přiblížit své opravdu silné životní zážitky. V druhé polovině dostali prostor žáci se svými dotazy. Padla spousta otázek z válečného období, například jestli paní Erbenová nelituje, že neodcestovala s Nicholasem Wintonem do Londýna. Eva Erbenová bez problému odpovídala i na palčivé otázky aktuální doby. Odsoudila palestinsko-izraelský konflikt i symbol židovské hvězdy s nápisem „neočkovaný“ komentovala slovy „S blbostí je boj ztracený!“ Čas na dotazy byl omezený, takže je skvělé, že všichni naši studenti bez ostychu podali aspoň jednu otázku. Celý seminář zakončil dotaz Sáry Marie Cimalové „Jakou myšlenku byste předala dalším generacím?“ Paní Erbenová všem promluvila do duše. Podle ní bychom si všichni měli vážit každé šťastné chvilky a nesmíme si dělat starosti s malichernostmi.

Speciální poděkování patří samozřejmě paní Evě Erbenové, rovněž panu velvyslanci Martinu Stropnickému. Dále Kláře Špiler Baizové a Veronice Benešové za perfektní organizaci celé akce. A v neposlední řadě taktéž paní učitelce Nikole Stodůlkové za možnost účastnit se tak skvělé diskuse.

Adam Sedlák, V4.A

Autor fotografií: Klára Špiler Baizová

Mikulášský turnaj 2021

[5.12.2021]

Dne 3.12. proběhl na naší škole tradiční Mikulášský turnaj ve volejbalu. Utkání mezi jednotlivými týmy byly velmi vyrovnané a napínavé. Členové vítězného družstva se mohou po celý školní rok pyšnit titulem Mistr gymnázia. Za své … pokračovat »

Ples gymnázia – změna termínu

[4.12.2021]

Na základě nejasné situace okolo pořádání kulturních a společenských akcí se ruší tradiční maturitní ples, který se měl konat v sobotu 29. ledna 2022. Nový termín je stanoven na sobotu 26. března 2022.

Druhé místo v krajském kole Chemické olympiády

[3.12.2021]

V pátek 3.prosince se konalo Krajské kolo chemické olympiády kategorie A, na základě úspěšného řešení školního kola si zajistila postup Klára Pavelková ze třídy V6.A. Letošní 58. ročník byl realizován prezenční formou na Univerzitě Palackého … pokračovat »

PIŠKVORKY a 5. místo