Úvod

„Řeč je sama duše a kultura národa. Zdokonaluje-li se národ, musí se zdokonalovat i jazyk, neboť je živý a vyvíjí se s námi všemi, stále nesen výškou duševního napětí národního.“

Karel Čapek

„Je to řeč, která zní jako loretánské zvonky a je čistá jako z křišťálu. Ale aby si dala všechno líbit, aby dala sebou dokonce orat, to ona zase ne.“ Takto básnicky charakterizuje náš mateřský jazyk spisovatel František Nepil.

Předmět český jazyk a literatura je povinnou částí státní maturitní zkoušky. Maturitní zkouška má 2 části – část písemnou, která se skládá z didaktického testu + písemné slohové práce, a část ústní. K ústní části MZ musí každý student předložit písemný seznam 20 přečtených literárních děl, která si vybírá ze školního seznamu knih schválených ředitelem školy. Tento seznam mají žáci k dispozici od prvního ročníku studia.
Studenti si v rámci předmětu ČJL mohou v předposledním (3.A, V5.A) a posledním (4.A, V6.A) roce studia dle zájmu zvolit semináře – buď seminář literární, nebo seminář jazykový.

Vyučující
  • PhDr. Radovan Langer – ředitel školy
  • PhDr. Věra Zemánková – vedoucí předmětové komise českého jazyka a literatury
  • Mgr. Marie Vávrová
  • Mgr. Marta Křenková
  • PaedDr. Zdenka Lajdová
  • Mgr. Jana Menšíková
  • Mgr. Miloslav Mlčoch

Učební plán

Čtyřleté studium

1. ročník 2. ročník 3. ročník 4. ročník

Šestileté studium

1. roč. 2. roč. 3. roč. 4. roč. 5. roč. 6. roč.

Učebnice a sbírky

Učebnice V1.A

Učebnice V2.A

Učebnice literatury pro třídy  V3.A

Nová literatura 1 – učebnice  (vydavatelství TAKTIK)

Nová literatura 1 – pracovní sešit (vydavatelství TAKTIK)

Seznam doporučené literatury pro absolvování společné části maturitní zkoušky z ČjL

Seznam četby-maturita 2020-21.doc
Seznam četby-maturita 2020-21.pdf
Vzor pro seznam četby k maturitní zkoušce z českého jazyka.pdf
Vzor pro seznam četby k maturitní zkoušce z českého jazyka.doc

Státní svátek

[28.09.2020]

Jednání hlavního výboru SRPG 15.00

[22.09.2020]

21. 9. – 26. 9. Sportovně turistický kurz 3.A a V5.A – zrušen

[21.09.2020]

Ředitelství školy oznamuje, že vzhledem ke zhoršující se epidemické situaci se sportovně turistický kurz pro třídy V5.A, 3.A nekoná.

Aktuální protiepidemická opatření

[17.09.2020]

Upozornění pro žáky a vyučující Gymnázia Hranice Z rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ČR je od 18.9.2020 vyžadována povinnost nositi ochranu úst a nosu (rouška, ochranný štít) i během výukových hodin.   Mimoradne-opatreni-noseni-ochrannych-prostredku-dychacich-cest-s-vyjimkami-s-ucinnosti-od-10-9-2020-do-odvolani PhDr. Radovan Langer ředitel školy