Úvod

„Řeč je sama duše a kultura národa. Zdokonaluje-li se národ, musí se zdokonalovat i jazyk, neboť je živý a vyvíjí se s námi všemi, stále nesen výškou duševního napětí národního.“

Karel Čapek

„Je to řeč, která zní jako loretánské zvonky a je čistá jako z křišťálu. Ale aby si dala všechno líbit, aby dala sebou dokonce orat, to ona zase ne.“ Takto básnicky charakterizuje náš mateřský jazyk spisovatel František Nepil.

Předmět český jazyk a literatura je povinnou částí státní maturitní zkoušky. Maturitní zkouška má 2 části – část písemnou, která se skládá z didaktického testu + písemné slohové práce, a část ústní. K ústní části MZ musí každý student předložit písemný seznam 20 přečtených literárních děl, která si vybírá ze školního seznamu knih schválených ředitelem školy. Tento seznam mají žáci k dispozici od prvního ročníku studia.
Studenti si v rámci předmětu ČJL mohou v předposledním (3.A, V5.A) a posledním (4.A, V6.A) roce studia dle zájmu zvolit semináře – buď seminář literární, nebo seminář jazykový.

Vyučující
  • PhDr. Radovan Langer – ředitel školy
  • PhDr. Věra Zemánková – vedoucí předmětové komise českého jazyka a literatury
  • Mgr. Marie Vávrová
  • Mgr. Marta Křenková
  • PaedDr. Zdenka Lajdová
  • Mgr. Jana Menšíková
  • Mgr. Miloslav Mlčoch

Učební plán

Čtyřleté studium

1. ročník 2. ročník 3. ročník 4. ročník

Šestileté studium

1. roč. 2. roč. 3. roč. 4. roč. 5. roč. 6. roč.

Učebnice a sbírky

Učebnice V1.A, V1.B

Učebnice V2.A, V2.B

Učebnice českého jazyka pro třídy 1.A, V3.A, 2.A, V4.A, 3.A, V5.A, 4.A, V6.A

Učebnice literatury pro třídy 1.A, V3.A

Nová literatura 1 – učebnice  (vydavatelství TAKTIK)

Nová literatura 1 – pracovní sešit (vydavatelství TAKTIK)

Učebnice literatury pro třídy 2.A, V4.A

Učebnice literatury pro třídy 3.A, V5.A

Učebnice literatury pro třídy 4.A, V6.A

Seznam doporučené literatury pro absolvování společné části maturitní zkoušky z ČjL

Seznam četby.pdf
Seznam četby.doc
Vzor pro seznam četby k maturitní zkoušce z českého jazyka.pdf
Vzor pro seznam četby k maturitní zkoušce z českého jazyka.doc

Informace pro přijaté žáky na Gymnázium Hranice ve školním roce 2020/2021.

[3.07.2020]

Ředitel školy sděluje nově přijatým žákům do 1. ročníku nižšího stupně víceletého gymnázia (třída V1.A) a do 1. ročníku čtyřletého gymnázia (třída 1.A), že po provedení volby druhého cizího jazyka a po vyhodnocení této volby … pokračovat »

Provoz kanceláře školy

[30.06.2020]