Úvod

„Řeč je sama duše a kultura národa. Zdokonaluje-li se národ, musí se zdokonalovat i jazyk, neboť je živý a vyvíjí se s námi všemi, stále nesen výškou duševního napětí národního.“

Karel Čapek

„Je to řeč, která zní jako loretánské zvonky a je čistá jako z křišťálu. Ale aby si dala všechno líbit, aby dala sebou dokonce orat, to ona zase ne.“ Takto básnicky charakterizuje náš mateřský jazyk spisovatel František Nepil.

Předmět český jazyk a literatura je povinnou částí státní maturitní zkoušky. Maturitní zkouška má 2 části – část písemnou, která se skládá z didaktického testu + písemné slohové práce, a část ústní. K ústní části MZ musí každý student předložit písemný seznam 20 přečtených literárních děl, která si vybírá ze školního seznamu knih schválených ředitelem školy. Tento seznam mají žáci k dispozici od prvního ročníku studia.
Studenti si v rámci předmětu ČJL mohou v předposledním (3.A, V5.A) a posledním (4.A, V6.A) roce studia dle zájmu zvolit semináře – buď seminář literární, nebo seminář jazykový.

Vyučující
  • PhDr. Věra Zemánková – vedoucí předmětové komise českého jazyka a literatury
  • Mgr. Radka Jakubíčková
  • Mgr. Marta Křenková
  • PaedDr. Zdenka Lajdová

Učební plán

Čtyřleté studium

1. ročník 2. ročník 3. ročník 4. ročník

Šestileté studium

1. roč. 2. roč. 3. roč. 4. roč. 5. roč. 6. roč.

Učebnice a sbírky

Učebnice V1.A

Učebnice V2.A

Učebnice literatury pro třídy  V3.A