Člověk a svět práce

Člověk a svět práce – 1. ročník šestiletého studia
Vyučuje se 1 hodina týdně v 1. ročníku víceletého gymnázia

Tematické celky, kterými se ČSP zabývá:

Provoz a údržba domácnosti

• vlastní bydlení, jeho zařízení, provoz, údržba
  • rodinný rozpočet, vlastní rozpočet
  • hygienická a bezpečnostní pravidla v domácnosti

Příprava pokrmů

• potraviny
  • příprava pokrmů
  • národní kuchyně
  • stolování
  • vánoční tabule

Svět práce

• možnosti vzdělání
  • volba profese
  • orientace na trhu práce
  • podnikání

Pěstitelské práce

• ovoce, zelenina
  • okrasné rostliny
  • aranžování
  • léčivé rostliny

Práce s technickými materiály

• úloha techniky v lidském životě
  • technika a životní prostředí
  • tradice a řemeslo
Člověk a svět práce – maturitní ročník
Ve čtvrtém ročníku klasického gymnázia a v šestém ročníku víceletého gymnázia se vyučuje předmět Člověk a svět práce. Hodinová dotace činí 2 hodiny týdně. V posledních dvou letech proběhlo v rámci daného předmětu projektové vyučování , které přineslo obohacení a zatraktivnění výuky.

Cílem předmětu je vzdělat žáky v oblasti finanční gramotnosti, seznámit je se základními ekonomickými pojmy a vztahy, přispět k jejich orientaci na finančním trhu, zatraktivnit vlastní pracovní sílu na trhu práce a především preventivně poukázat na chyby při finančním rozhodování a jejich následky.

V rámci předmětu probíhá mnoho besed s odborníky a organizují se zajímavé exkurze do firem a institucí.

Státní svátek

[28.09.2020]

Jednání hlavního výboru SRPG 15.00

[22.09.2020]

21. 9. – 26. 9. Sportovně turistický kurz 3.A a V5.A – zrušen

[21.09.2020]

Ředitelství školy oznamuje, že vzhledem ke zhoršující se epidemické situaci se sportovně turistický kurz pro třídy V5.A, 3.A nekoná.

Aktuální protiepidemická opatření

[17.09.2020]

Upozornění pro žáky a vyučující Gymnázia Hranice Z rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ČR je od 18.9.2020 vyžadována povinnost nositi ochranu úst a nosu (rouška, ochranný štít) i během výukových hodin.   Mimoradne-opatreni-noseni-ochrannych-prostredku-dychacich-cest-s-vyjimkami-s-ucinnosti-od-10-9-2020-do-odvolani PhDr. Radovan Langer ředitel školy