Německý jazyk

Německý jazyk – charakteristika vyučovacího předmětu

Vyučovací předmět Německý jazyk je vytvořen ze vzdělávacího oboru Další cizí jazyk z RVP G. Německý jazyk lze studovat jako další cizí jazyk na šestiletém a na čtyřletém gymnáziu. Vzdělání směřuje k osvojení mluvené i psané podoby jazyka od úplných začátků na pokročilou úroveň odpovídající úrovni B1 podle Společného evropského rámce jazyků a osvojení poznatků potřebných pro získání mezinárodně uznávaných zkoušek.

• Třída je ve všech ročnících dělena do výkonnostních skupin napříč paralelními třídami.
  • Časová dotace předmětu pro čtyřleté i šestileté gymnázium je tříhodinová s výjimkou posledních ročníků u obou typů, kde je výuka o jednu hodinu posílena na čtyři.
  • Při výuce je využívána práce s učebnicí / součástí jsou pracovní sešity, zvukové nahrávky, hry, hudba / a autentické materiály / prospekty, letáčky, plánky, mapy, německý tisk, fotografie, videonahrávky apod./.
  • Podle zájmu a finančních možností žáků je výuka doplněna jazykově poznávacími zájezdy do německy mluvících zemí, odběrem německého tisku a účastí na projektech.
  • Učitelé nemusí postupovat podle jednotné učebnice, tu volí v kombinaci s dalšími výukovými materiály a metodami pro danou skupinu optimálně tak, aby bylo co nejefektivněji dosaženo požadovaných výstupů.
  • Výuka předmětu probíhá buď v učebnách pro výuku jazyků určených nebo v kmenových třídách.
  • Do předmětu jsou integrovány tématické okruhy z předepsaných témat.
Vyučující
  • Mgr. Hana Mužíková; vedoucí předmětové komise německého jazyka
  • PhDr. Věra Zemánková
  • Mgr. Ludmila Malá
  • Mgr. Alena Odložilová

Učební plán

Čtyřleté studium

Předmět 1. ročník 2. ročník 3. ročník 4. ročník
Další cizí jazyk 3 3 3 4

Šestileté studium

Předmět 1. roč. 2. roč. 3. roč. 4. roč. 5. roč. 6. roč.
Další cizí jazyk 3 3 3 3 3 4

Učebnice

Učebnice Direkt

Učebnice Tangram

Učebnice Delfin

Příprava k maturitě

Slovníky

Doporučená literatura ke studiu

Příprava na mezinárodní certifikát z němčiny

Německé časopisy

casopisy_v1

Soutěže, projekty, besedy, exkurze

Jednodenní zájezd do Vídně

Exkurze do Vídně se uskutečňují v jarním a zimním termínu. Žáci se při této příležitosti blíže seznamují se životem metropole i celého Rakouska. Rozšiřují si své poznatky z oblasti rakouské historie ve vztahu k dějinám naší země, poznávají díla světově proslulých architektů, malířů a seznamují se s důležitými momenty ze života řady hudebních velikánů.

Studenti sledují zároveň atmosféru současné Vídně, srovnávají situaci u nás a v Rakousku. Učí se orientovat ve velkoměstě /práce s mapou, infocentra ad./a ověřují si své jazykové znalosti a dovednosti.

Do programu exkurze je každoročně zařazována prohlídka domů F. Hundertwassera, Hofburg, Stephansdom, budova Opery, Parlament, muzea, Burgtheater, Rathaus aj.
Program "Jarní Vídně" zahrnuje i návštěvu zámků Schönbrunn a Belvedere, architektonicky zajímavých parků a Prátru.

Specifikem "Vánoční Vídně" je i návštěva vánočního městečka Christkindlmarkt v areálu radnice a poznávání vánočních tradic našich sousedů.

Užitečné odkazy

1. Tangram on-line
2. Delfin on-line
3. Cvičení k Direkt

21. 9. – 26. 9. Sportovně turistický kurz 3.A a V5.A – zrušen

[21.09.2020]

Ředitelství školy oznamuje, že vzhledem ke zhoršující se epidemické situaci se sportovně turistický kurz pro třídy V5.A, 3.A nekoná.

Aktuální protiepidemická opatření

[17.09.2020]

Upozornění pro žáky a vyučující Gymnázia Hranice Z rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ČR je od 18.9.2020 vyžadována povinnost nositi ochranu úst a nosu (rouška, ochranný štít) i během výukových hodin.   Mimoradne-opatreni-noseni-ochrannych-prostredku-dychacich-cest-s-vyjimkami-s-ucinnosti-od-10-9-2020-do-odvolani PhDr. Radovan Langer ředitel školy

Exkurze Itálie

[14.09.2020]

Exkurze estetické výchovy – Itálie – (Ŕím) se přesouvá na jaro 2021.

Informace pro rodiče žáků školy

[11.09.2020]

Ředitelství školy oznamuje, že vzhledem ke zhoršující se epidemické situaci se třídní schůzky dne 16. 9. 2020 konat nebudou. Veškeré informace o organizaci školního roku 2020/ 2021 obdržíte formou e-mailu od příslušných třídních učitelů nejpozději … pokračovat »