Čtyřleté studium (79-41-K/41)

Čtyřleté studium je určeno pro absolventy 9. tříd základní školy.

Studium na Gymnáziu Hranice má povahu všeobecného studia, nedochází k dělení tříd na větev humanitní, přírodovědnou a technickou. Studenti se podle svého zájmu a své budoucí profesionální orientace mohou v posledních třech letech studia rozhodnout pro výběr až čtyř povinně volitelných předmětů z velmi rozsáhlé nabídky. V posledním roce studia tyto volitelné předměty tvoří 30 % vyučovacích hodin týdně. Další profilace studentů je umožněna volbou nepovinných předmětů podle zájmů studenta. Podrobnější přehled o profilovaných učebních plánech získáte nejlépe při prohlídce aktuálních učebních plánů. Vzdělávací program se realizuje podle Školního vzdělávacího programu pro gymnaziální vzdělávání Gymnázia Hranice, který vychází z RVPGV a platí od 1.9.2009.

Žáci z výběrových typů tříd (jazykové) pokračují v prohlubování své odbornosti díky zařazení do k tomu zvláště vytvořených skupin v příslušné třídě či ročníku na základě testu z příslušného cizího jazyka.

Od školního roku 2002/2003 zabezpečuje škola výuku celkem 4 cizích jazyků. Jazyková výuka je postavena na modelu dvou cizích jazyků, které jsou vyučovány již od prvního ročníku. Prvním cizím jazykem je anglický jazyk. Druhý cizí jazyk si žák podle zájmu vybere z nabídky: německý jazyk, francouzský jazyk, ruský jazyk. Jazykovou výuku lze doplnit o další jazyky v rámci nepovinných předmětů, případně zájmových kroužků. V rámci uvedených volitelných předmětů si může žák volit také konverzace z příslušných cizích jazyků.

Od roku 1996 pracují žáci školy s Internetem, žáci školy mohou dále rozvíjet své schopnosti a dovednosti v nepovinných předmětech (konverzace v cizím jazyce, sportovní hry, náboženství…).

Žáci školy mají možnost se v průběhu školního roku zúčastnit zájezdů na divadelní představení ve Zlíně, Olomouci a Ostravě.

Během studia absolvují žáci lyžařský výcvikový kurz (1. ročník čtyřletého studia), sportovně turistický kurz (3. ročník čtyřletého studia). Absolvují odborné exkurze v rámci vyučovacích předmětů, účastní se i poznávacích pobytů v zahraničí (Holandsko, Francie, Rakousko, Anglie).

Učební plán platný pro třídy 4.A, V6.A 2020/2021

Učební plán pro V6.A, 4.A pro školní rok 2020 2021

Učební plán platný od roku 2018 – 2019

školní rok 2020/2021 pro třídy V1.A, V2.A,  V3.A, 1.A, V4.A, 2.A, 3.A, V5.A