Studenti hranického gymnázia získali Cenu vévody z Edinburghu

28. března, Olomouc – Čtyřicet tři mladých lidí si v Olomouci převzalo ocenění Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu, zkráceně DofE. Program neformálního vzdělávání je určený pro lidi ve věku od 13 do 24 let. V Česku funguje od roku 1995.

Ocenění si převzali mladí lidé z Olomouckého kraje za bronzovou a stříbrnou úroveň. Každý účastník programu si volí dovednost, sportovní a dobrovolnickou aktivitu podle svého zájmu. Těm se pak věnuje několik měsíců. Absolvovat musí také týmovou expedici. „DofE doplňuje formální vzdělávání po celém Česku. Nabízí mladým lidem příležitost objevit v sobě potenciál uspět nejen v akademických vodách, ale v životě jako takovém. Vede je k zodpovědnému vztahu k sobě a ke komunitě, ve které dospívají,“ popisuje ředitelka české kanceláře Mezinárodní ceny Gabriela Drastichová.

Mezi oceněnými byla také řada studentů Gymnázia Hranice. Jednou z nich je Ester Dombrovská: “V rámci programu mě hlavně zaujalo dobrovolnictví, kdy jsem měla možnost doučovat děti angličtinu v dětském domově. Moc jsem si užila i expedici, kdy jsme jeli na Slovensko na vodu. Díky tomu jsem získala spoustu nových zkušeností a také novou zálibu.”

Program Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu založil princ Philip, vévoda z Edinburghu, v roce 1956 jako podporu seberozvoje chlapců a dívek bez ohledu na jejich zázemí, fyzické schopnosti nebo dovednosti. Do Česka program přivedla golfová šampionka Luisa Abrahams. Do programu se v minulém roce v celém Česku zapojilo přes 8 800 mladých lidí ve skoro čtyřech stovkách DofE center. Na 381 DofE centrech je doprovázelo bezmála 900 dobrovolných vedoucích DofE – učitelů, preventistů, vychovatelů nebo trenérů.