Tělesná výchova

Vyučující
 • Mgr. Jiří Lysák 
 • Mgr. Jiří Horký
 • Mgr. Zuzana Svrčinová
 • Bc. Eliška Lysáková
Učební plán

Čtyřleté studium

Předmět1. ročník2. ročník3. ročník4. ročník
Tělesná výchova2222

Šestileté studium

Předmět1. roč.2. roč.3. roč.4. roč.5. roč.6. roč.
Tělesná výchova222222
Sportovní aktivity

ADAPTAČNÍ DEN
Adaptační den je určen pro nové třídy prvních ročníků. Je organizován ve formě výletu na koloběžkách spojeného s dalším programem. Ten je zaměřený na vzájemné poznání, rozvoj spolupráce, komunikace, vzájemné důvěry, budování vztahů v kolektivu i s učitelem.

SPORTOVNÍ DEN
Sportovní den gymnázia se koná pravidelně na konci června v areálu SK Hranice a na Plovárně Hranice. Soutěží v něm třídní kolektivy v různých sportovních disciplínách. Cílem je zapojit celý třídní kolektiv. Nominaci na jednotlivé sporty si domlouvají třídní kolektivy. Funkci rozhodčích u jednotlivých disciplín vykonávají učitelé školy. Cesta k vítězství vede přes promyšlené zapojení celé třídy.
Odměnou pro nejlepší třídu je možnost využít jeden den na třídní exkurzi navíc.

ZIMNÍ LYŽAŘSKÝ VÝCVIKOVÝ KURZ
Kurz je určen pro 1. ročník čtyřletého studia a 3. šestiletého studia. Na kurzu se věnujeme základnímu lyžařskému a snowboardovému výcviku, zdokonalovacímu výcviku lyžařských a snowboardových dovedností, teorii lyžování a pobytu na horách, společenským hrám a soutěžím.

SPOROTVNĚ TURISTICKÝ KURZ
Kurz absolvují třídy v předposledním ročníku studia. Kurz je zaměřen na cykloturistiku, výuku jízdy na kánoi, kajaku a windsurfingu, střelecký výcvik ze vzduchových zbraní a míčové sporty.

SPORTOVNĚ REKREAČNÍ POBYT
Prázdninový pobyt v Chorvatsku na Zadarské riviéře pro zájemce z řad žáků. V průběhu pobytu se věnujeme plážovému volejbalu, basketbalu, kopané, paddleboardingu, stolnímu tenisu a výletům za poznáním.

VODÁCKÝ ZÁJEZD PRO ZÁJEMCE O VODNÍ TURISTIKU
Navštěvujeme řeky Moravu, Vltavu, Dunajec, Oravu a Váh. Zájezdy jsou určeny pro zájemce, kteří jsou začátečníky i pokročilými vodáky.

MEZIGENERAČNÍ TURNAJ DÍVEK VE VOLEJBALU
Sportovní předvánoční setkání bývalých a současných volejbalistek školního klubu.

TURNAJE A SOUTĚŽE
Žáci se zapojují do dalších sportovních akcí konaných pod záštitou Asociace školních sportovních klubů, předmětového týmu tělesné výchovy nebo školního parlamentu.

Sportovní den

Sportovní den gymnázia se koná pravidelně na konci června již od roku 1990. Soutěží v něm třídní kolektivy vždy v cca 20 netradičních disciplinách (včetně plaveckých), z nichž se každoročně alespoň jedna třetina obměňuje. Funkci rozhodčích vykonávají učitelé školy, na nominaci se studenti domlouvají sami. Cesta třídy k vítězství nevede ani tak přes jednotlivé studenty – výborné sportovce, jako spíše přes promyšlené zapojení se celého kolektivu, což je i jedním z hlavních cílů této celoškolní akce.

Odměnou pro nejlepší třídy je kromě cen, na kterých se podílí SRPG, i jeden den ředitelského volna navíc pro vítěze.

A jaké discipliny jsou „na programu“?

Např: různé překážkové dráhy, skoky do dálky (se zavazadlem i bez), běh svázaný (3-5 osob) nebo s přibíráním, kolektivní skoky přes švihadlo, štafety, jízdy zručnosti (kolo, brusle), soutěže s využitím ringa, frisbee, šipek, soutěže založené na činnostech jednotlivce ve volejbalu, basketbalu, florbalu, fotbalu, softbalu, stolním tenise, petanque, také ale vědomostní testy (jak znáte svou školu, sportovní události kolem nás aj.)a soutěž ve scrabblu, odhady vzdáleností, času, vůní (čichaná), obratnostní i orientační soutěže (vyhledávaná čísel, jdi poslepu za vodičem) a plavecké překonávání bazénu mnoha netradičními způsoby.

Ve všech ročnících se opakovala jen jedna jediná soutěž – hod syrovým vejcem na dálku. Neuvěřitelný rekord má hodnotu 27 metrů.Exkurze

Exkurze GibonPark v Rožnově pod Radhoštěm pro V1.A,B

Hlavními atrakcemi Gibon parku jsou:

 • lanové centrum
 • dětský park
 • zorb z rampy po zabezpečené dráze
 • aquazorb v nafukovacím bazénu
 • G-jump
 • trampolínové pole
 • minigolf
 • obří nafukovací skluzavka
 • trenažér býk
 • silové trenažéry
 • zábavné trenažéry
 • lukostřelba
 • zapůjčení in-line bruslí, koloběžek, kol
Výcvikové kurzy
Zimní lyžařský výcvikový kurz

Termín: leden

Místo: lyžařský areál Kraličák, ubytování chata Spartak Hynčice pod sušinou 17, Staré Město – Chrastice 78832, tel.:420 739 499 940 GPS: 50.1614981N, 16.8995319E  

Doprava: autobusem od gymnázia v Hranicích až do Hynčic

Odjezd: od gymnázia v Hranicích, začínáme, večeří 

Ubytování: v několika lůžkových pokojích

Program: základní lyžařský výcvik, základní snowboardový výcvik, zdokonalovací výcvik pro pokročilé, lyžařské a snowboardové dovednosti, teorie lyžování a pobytu na horách, společenské hry a soutěže. 

Výzbroj: sjezdové lyže s bezpečnostním vázáním a brzdami, hůlky, vše v obalu nebo pevně svázané pro přepravu, sjezdové boty, snowboard a boty-vlastní!!!, helma.

Výstroj: teplá zimní bunda, oteplovačky nebo šponovky nebo kombinéza, svetr, čepici na uši, 2x teplé rukavice, několikery ponožky, teplé spodní prádlo, oblečení na chatu, pyžamo, šátek, kapesníky, přezůvky do chaty, teplé zimní boty, lyžařské brýle, (proti slunci), pláštěnka.

Letní sporotvně turistický výcvikový kurz – Lipno pro 3. a 5. ročníky

Termín: květen-červen

Místo: Jenišov u Lipna a řeka Vltava

Ubytování: Jenišov, chaty se sprchou, WC a kuchyňským koutem, na řece Vltavě ve vlastních stanech (je nutno se domluvit na zabezpečení stanů)

Strava: v Jenišově je zahrnuta polopenze (začínáme večeří a končíme snídaní), na Vltavě se budeme stravovat z vlastních zdrojů

Doprava: odjezd na kurz bude vlakem v ranních hodinách a návrat také vlakem večer (čas odjezdu a příjezdu bude upřesněn), kola budou přepravena ze školy do Jenišova vlakem a zpět nákladním autem, v průběhu pobytu na Vltavě nám bude věci mezi kempy převážet doprovodné vozidlo

Orientační cena: 2 900,- kč, záloha 1 200,- kč bude vybrána v dubnu a doplatek v květnu

Program: cykloturistika v oblasti vodní nádrže Lipno a na Šumavě ve dnech 3 dny a vodácký výcvik na řece Vltavě spojený se sjížděním řeky a poznáváním okolí (Vyšší Brod, Rožmberk, Český Krumlov, Zlatá Koruna) 4 dny

Potřeby: kolo s přehazovačkou, cyklistická přilba, náhradní duše, lepení, zámek a nářadí na kolo, batůžek, nepromokavý oděv, sluneční brýle, láhev na pití, plavky, oblečení a obutí do lodi, sportovní oblečení a obutí, stan, spacák, vařič, toaletní potřeby, léky pro pravidelné používání, karta pojištěnce

Letní sporotvně – turistický výcvikový kurz (STK) – Jedovnice pro 3. a 5. ročníky

Termín : září

Místo : RS Olšovec v Jedovnicích v Moravském krasu

Náplň kurzu : Cykloturistika, vodácký výcvik na kánoi a kajaku, topografie, střelecký výcvik, minigolf, míčové sporty

Strava a ubytování : polopenze, čtyřlůžkové chaty

Bezpečnostní pokyny : v průběhu kurzu musí žáci dodržovat školní řád, pravidla silničního provozu, nařízení instruktorů, vnitřní řád rekreačního střediska

Přeprava : Žáci pojedou do Vyškova vlakem a odtud do Jedovnic na kolech. Zpáteční cestu absolvujeme na kolech. Studenti se mohou odpojit při cestě zpět v místě svého bydliště, ale jen s písemným souhlasem rodičů.

Potřeby pro kurz : kolo s přehazovačkou, cyklistická přilba, náhradní duše,
lepení, hustilka, nářadí, zámek na kolo, batůžek, pláštěnka, sluneční brýle, psací potřeby, toaletní potřeby, léky ( pokud je pravidelně užíváte ), láhev na pití, sportovní obuv a oblečení, plavky, boty do lodi, krém na opalování

Cena kurzu : předpokládané náklady 1.800,- Kč, záloha 600,- Kč bude zaplacena v červnu, zbytek bude vybrán na kurzu. S sebou je potřeba cca 200,- Kč na vstupné.

Letní sporotvně – turistický výcvikový kurz (STK) – Pasohlávky pro 3. a 5. ročníky

Termín : září

Místo : Pasohlávky – kemp AC Merkur

Náplň kurzu :

 • cykloturistika (Lednice, Valtice, Mikulov, Pálava, …)
 • výuka windsurfingu
 • výuka jízdy na kánoi a kajaku
 • topografie
 • střelba ze vzduchovky
 • možnost jiných sportovních aktivit (beach volejbal, minigolf, trampoliny)

Strava a ubytování : polopenze, čtyřlůžkové chaty

Bezpečnostní pokyny : v průběhu kurzu musí žáci dodržovat školní řád, pravidla silničního provozu, nařízení instruktorů, vnitřní řád rekreačního střediska

Potřeby pro kurz : kolo s přehazovačkou, cyklistická přilba, náhradní duše,
lepení, hustilka, nářadí, zámek na kolo, batůžek, pláštěnka, sluneční brýle, psací potřeby, toaletní potřeby, léky ( pokud je pravidelně užíváte ), láhev na pití, sportovní obuv a oblečení, plavky, boty do lodi, krém na opalování

SPORTOVNĚ REKREAČNÍ POBYTY
Sportovně rekreační pobyt v Chorvatsku Svatý Filip i Jakov

Termín: červenec

Místo konání: KEMP WILLIAMS-nově vybudovaný menší, velmi hezký kemp, který se nachází přímo u pláže, 250 m od centra městečka Sv. Filip i Jakov. Mobilhomy jsou vzdálené cca 10-70 m od pláže. V kempu je dispozici stůl na stolní tenis a cca 20 jízdních kol se zvýhodněnou zápůjční sazbou, bazén a od sezóny 2020 bude nová relaxační vířivka.

Ubytování: MOBILHOMY VIP pro 4–6 osob (2 samostatné ložnice, obývák s možností využití pohovky jako další lůžka, kuchyňský kout, velká lednice s mrazákem, sporák, mikrovlnná trouba, Nespresso kávovar – originál kapsle je možno dokoupit na místě, nádobí, koupelna se sprchovým koutem, samostatné WC, klimatizace, velká terasa se zahradním nábytkem. Mobilhomy NORD EXTRA VIP jsou prostorově větší, se dvěma koupelnami a toaletami. Mobilhomy VIP WILLIAMS jsou v luxusní výbavě pro 2–3 osoby (manželská postel a rozkládací křeslo).

Program: plážový volejbal, basketbal, fotbal, vodní pólo, paddleboarding, sea kayaking                                      

Strava: vlastní nebo polopenze v restauraci, která je součástí kempu 

Vodácký zájezd pro zájemce o vodní turistiku

Navštěvujeme řeky Moravu, Vltavu, Dunajec, Oravu a Váh.

Splavování řeky Dunajec na Slovensku a v Polsku – Pieninský národní park

Termín: květen-červen                                                                                                                     Strava: z vlastních zásob (bude možno koupit jídlo v obchodě nebo v restauraci)

Materiální vybavení: lodě (kanoe, raft), pádla, vesty, lodní vaky

Program:

1. den-odjezd autobusem na Slovensko k přehradě Sromowce, 1. etapa do Červeného Kláštora, ubytování v kempu, rekognoskace terénu                 

2. den – celodenní etapa z kempu Pieninským parkem do polského Kroscienka, (v případě časové rezervy budeme pokračovat dále), návrat autobusem do kempu                 

3. den – přesun autobusem na plavání v pískovcovému lomu u Kraľovan, oběd, návrat do Hranic

Ubytování: ve vlastních stanech (během výletu zůstáváme v jednom kempu)                                                  

Potřeby: sportovní oblečení, nepromokavá bunda, boty do lodi, sluneční brýle, stan, spacák, baterka, vařič, karta pojištěnce, léky, pokud je pravidelně užíváte, sportovní obuv

Soutěže a turnaje
Mezigenerační turnaj dívek ve volejbalu

Termín: prosinec

Čas: 9.00 hod prezentace, 9.15 hod. losování, 9.30 hod začátek turnaje,18.00 hod vyhlášení výsledků,od 18.15 hod rozbor výsledků turnaje a hodnocení uplynulé
sezóny

Místo: tělocvična gymnázia v Hranicích,

Občerstvení: zajištěno

Podmínky účasti: současné a bývalé volejbalistky gymnázia, které si vytvoří vlastní družstva svým mládím příbuzná a přihlásí se do 10.12., startovné 100 kč

Těšíme se na vaše sportovní výkony nebo společenskou účast na turnaji!

Školní florbalový turnaj

Termín: prosinec

Od roku 2005 se v předvánočním období koná ve spolupráci s hranickým DDM mezitřídní turnaj dívek ve florbale. Vroce 2009 byl turnaj poprvé uspořádán pro družstva smíšená – na ploše mohl ale být vždy jen jeden hoch. Sloučily se tak dohromady 2 turnaje – vánoční (čistě dívčí) a jarní (turnaj smíšených kolektivů), který organizovali do své maturity sami studenti (4.A, maturovali 2009).

Družstvo hraje se 4 hráči v poli a brankářem, podmínkou je, že jde o spolužáky jedné třídy (výjimky musí být projednány).

Zajímavé je, že vítěznému družstvu se nepodařilo své prvenství nikdy obhájit.

Dračí lodě

Termín: červen

Poměrně mladá akce, které se naše škola zúčastňuje, je soutěž Hranice Dragons – „Pohár škol“.

První ročník festivalu dračích lodí v Hranicích se konal v roce 2008, ještě ale bez kategorie školních posádek. V roce 2009 už byla na startu i loď našeho gymnázia, která skončila na 2. místě mezi středními školami. Letošní účast nebyla už tak úspěšná – přes velký boj skončil „gympl“ v poli poražených. Cílem v dalším ročníku je tedy dosáhnout na medailové umístění!

Posádku dračí lodě tvoří 20 pádlujících členů a jeden bubeník, ve smíšené musí být minimálně 4 děvčata, v kategorii škol se mohou kromě žáků příslušné školy zúčastnit i učitelé v maximálním počtu 6. Před závodem je nutné absolvovat alespoň 2 tréninky (více je lépe) – „sladěnost“ 20 kanoistů je na 200 metrové trati velmi podstatná!

Užitečné odkazy

Nahoru