Předvánoční Vídeň

[7. 12. 2012] | Uveřejnil: gym-admin

Zájezd do předvánoční Vídně

V pátek 7. 12. 2012 se 63 studentů Gymnázia Hranice vypravilo na Vídeňské vánoční trhy. Naše cesta započala před hotelem Cementář v 6 hodin ráno, kdy byl předpokládaný odjezd, ale jako vždy přišel někdo pozdě.

Cesta nám ubíhala díky komediálnímu filmu, který nám páni řidiči pustili. Naše první zastávka bylo město Mikulov, známé jako vinařský ráj. Krajině vévodí překrásný mikulovský zámek. Avšak v Mikulově jsme byli jen na skok. Opět jsme se „nalodili“ do dvoupatrového autobusu a zamířili k našemu cíli, Vídni.

Po příjezdu jsme vyslechli instrukce k pohybu ve velkoměstě. Nutným vybavením byl především plánek Vídně, abychom se neztratili, a pak jsme se už vydali do centra s naší průvodkyní. První navštívenou památkou byl známý dům rakouského architekta Hundertwassera, tedy dům bez rovných linií, plný architektonických experimentů. Dále naše výprava pokračovala k překrásnému zámku, jménem Belvedere, který nechal vystavět princ Evžen Savojský. Zde se také nacházely jedny z mnoha vídeňkých trhů. Proběhly první nákupy a pak zpět do autobusu. Dalším cílem exkurze bylo: sídlo parlamentu, vídeňský Burgtheater, sídlo rakouského prezidenta Hofburg a nakonec gotická katedrála Stephansdom.

A konečně přišel vytoužený rozchod. Někteří zůstávali v historické části metropole, ale většina z nás se vypravila prozkoumat trhy před vídeňskou radnicí nebo na náměstí Marie Terezie mezi dvěma významnými muzei. Většina z nás chtěla ochutnat všechny druhy punče, starší i svařené víno, které zahřívaly jak tělo, tak i mysl v chladném počasí. V dřevěných stáncích byly k dostání nejrůznější vánoční výrobky. Od jídel a sladkostí, přes skleněné ozdoby až po módní doplňky. Specialitami byly např.: jablko máčené v karamelu, pečená brambora s dressingem, polévka v chlebu, pečené kaštany atd. Také všudypřítomná nádherná adventní výzdoba umocnila naši předvánoční náladu.

Během slunečného, avšak mrazivého dne se většině z nás podařilo utratit veškeré úspory za suvenýry a vánoční dárky. Podle často používaného plánku jsme se po náročných nákupech museli dostavit na místo odjezdu. Po prochozeném a hezky prožitém dni jsme se rozloučili s krásně osvětlenou Vídní a neochotně jsme nastoupili do autobusu. Cesta zpět nám připadala rychlejší než cesta tam. Příjezd do Hranic byl v pozdních večerních hodinách.

Zájezd, pořádaný paní profesorkou Burianovou a Mužíkovou, jsme si moc užili a doufáme, že i v příštích letech bude tato hezká každoroční tradice na naší škole zachována, a my studenti budeme mít možnost kochat se atmosférou předvánoční Vídně.

Hanka Lebdušková, Kamila Šindlerová, V4.A Gymnázium Hranice

!!! Důležité – postup přihlášení na videokonferenci pro studenty

[20.10.2020]

Takto vypadá naplánovaná schůzka v Týmu, v kanálu přemětu. Tímto modrým obdélníkem s tlačítkem „Připojit se|“ vás vyučující vyzve k připojení ke schůzce, kterou zahájil. Připojujete se pouze ve Vašich týmech, v konkrétních kanálech. Kalendář … pokračovat »